Nordic Adventure Film Festival 2021 finder sted i Cinemateket, København samt Øst for Paradis d. 23. til den 28. november 2021.

Se praktisk information om billetsalg mm.

CINEMATEKET, KØBENHAVN

Se programmet på Cinematekets hjemmeside 

Tirsdag 23/11
kl. 19:00 ÅBNINGSFILM The Alpinist (Kategori: Bjergbestigning/Klatring)
kl. 19:15 ÅBNINGSFILM: The Alpinist (Kategori: Bjergbestigning/Klatring)
kl. 21:30 CLIMBING NIGHT: Crux | The Way | Julia  (Kategori:Klatring)

Onsdag 24/11
Kl. 17.00: Against the Current (Kategori:Kajak)
kl. 19:00 Godspeed, Los Polacos!  (Kategori: Eventyr)
kl. 19:15 Above the Camino | Santiago: The Camino Within (Kategori: Vandring)
kl. 21:00 The Sea Decides  (Kategori: Eventyr)
kl. 21:15 Torn  (Kategori: Klatring)
kl. 21:30 After Antarctica  (Kategori: Eventyr)

Torsdag 25/11

kl. 17:30 AFLYST! Friluftsrollinger på cykelekspedition AFLYST! (Kategori: Børn/Kortfilm)
kl. 17:30 Satori (Kategori: Surf) (EKSTRAVISNING)
kl. 19:00 The Traverse | Roped – 200 years with the Chamonix Guides (Kategori: ski randonee /Eventyr/ klatring) (EKSTRAVISNING)
kl. 19:15  When the snow melts down  (Kategori: Natur)
kl. 19:15 La Liste: Everything Or Nothing  (Kategori: Ski)
kl. 21:00 Beyond The Summits  (Kategori: Bjergbestigning)
kl. 21:00 Satori (Kategori: Surf)
kl. 21:15 Between Giants (Kategori: Eventyr /Cykel)

Fredag 26/11
kl. 16:30 We Are As Gods (Kategori: Eventyr)
kl. 16:30 Berg  (Kategori: Eventyr)
kl. 16:45 The Sailor – (Kategori: Eventyr)
kl. 18:30 Here I Am, Again  (Kategori: Bjergbestigning)
kl. 18:45 JENTER PÅ EVENTYR: The Stories We Tell Ourselves | My Upside Down World  (Kategori: Bjergbestigning/Klatring)
kl. 19:00 OUTDOOR MOMENTS: Farewell To Adventure | Into The Mountain / Free As Can Be (Kategori: Eventyr)
kl. 21:00 Roots  (Kategori: Ski)
kl. 21:00 Swissway to Heaven   (Kategori: Klatring)
kl. 21:30 Running The Roof| Eventyr For Eventyrets Skyld  (Kategori: Løb)

Lørdag 27/11
kl. 14:00 RITZAU-prisen | Looking for a Legend  (Kategori: Eventyr)
kl. 16:30 Long Live Chainsaw  (Kategori: MTB)
kl. 16:45 Above the Camino | Santiago: The Camino Within (Kategori: Vandring) (EKSTRAVISNING)
kl. 19:15 The Alpinist (Kategori: Bjergbestigning/Klatring) (EKSTRAVISNING)
kl. 19:30 // NAFF AWARDSHOW //
kl. 21:15 Running OutThe Stories We Tell Ourselves (Kategori: Løb + Bjergbestigning)

Søndag 28/11 (EKSTRAVISNINGER)
Kl. 16.30: Against the Current (Kategori: Kajak) (EKSTRAVISNING)
kl. 16:45: Running The Roof| Eventyr For Eventyrets Skyld  (Kategori: Løb) (EKSTRAVISNING)
Kl. 18.30: The Traverse | Roped – 200 years with the Chamonix Guides (Kategori: ski randonee + Eventyr + klatring) (EKSTRAVISNING)
kl. 19:00 The Alpinist (Kategori: Bjergbestigning/Klatring) (EKSTRAVISNING)
Kl. 20.30: Lost at Sea (Kategori: Eventyr) (EKSTRAVISNING)
Kl. 21.00: After Antarctica  (Kategori: Eventyr) (EKSTRAVISNING)
Kl. 21.15: La Liste: Everything Or Nothing  (Kategori: Ski) (EKSTRAVISNING)

ØST FOR PARADIS, AARHUS

Se programmet på Øst for Paradis’ hjemmeside 

Tirsdag 23/11
kl. 19:00 ÅBNINGSFILM The Alpinist (Kategori: Bjergbestigning/Klatring)

Onsdag 24/11
kl. 18:30 Eventyr For Eventyrets Skyld  (Kategori: Løb)

Torsdag 25/11
kl. 19:00 La Liste: Everything Or Nothing  (Kategori: Ski)

Lørdag 27/11
kl. 17:00 After Antarctica  (Kategori: Eventyr)

Søndag 28/11
kl. 16:30 CLIMBING NIGHT: Crux | The Way | Free As Can Be (Kategori: Klatring)
kl. 18:30 Above the Camino | Santiago: The Camino Within (Kategori: Vandring)