Nordic Adventure Film Festival 2017 finder sted i Cinemateket, København d. 21. til den 26. november samt Øst fra Paradis, Aarhus, d. 1.-3. december.

> DOWNLOAD PROGRAM SOM (PDF)

CINEMATEKET, KØBENHAVN

Køb billetter på Cinematekets hjemmeside

Tirsdag 21/11

kl. 18:45 ÅBNINGSFILMDirtbag: The legend of Fred Beckey (Kategori:Klatring/bjergbestigning)
kl. 21:15 TEMA: MTB film på det store lærred | Trailbuilder | Flow | Deathgrip (Kategori: MTB)

Onsdag 22/11

kl. 17:00 TEMA: Løbefilm på det store lærred#1 | The Hard Way | Nordisk eXtrem maraton (Kategori: Løb)
kl. 19:00 TEMA: Løbefilm på det store lærred#2 | The Unknown Runner  (Kategori: Løb)
kl. 19:30 EKSTRAVISNING: Elbrus (NB! Filmen “Boston – The Documentary” er aflyst)  
kl. 21:30 Depth Perception (Kategori:Klatring/bjergbestigning)

Torsdag 23/11

kl. 17:30 Lunatic (Kategori: Eventyr)
kl. 19:15 Dirtbag: The legend of Fred Beckey (Kategori:Klatring/bjergbestigning)
kl. 19:30 Elbrus (Kategori: Ski)
kl. 21:30 TEMA: Surf & eventyr på det store lærred | At vælge Senegal | Fishpeople (Kategori: Surf/Eventyr)
kl. 21:45 Reel Rock 12: Above the Sea | Break on Through | Safety Third | Stumped  (Kategori:Klatring/ bjergbestigning)

Fredag 24/11

kl. 17:30 TEMA: Skifilm på det store lærred #1 | Rookies (Kategori: Ski)
kl. 19:00 The Ario Dream & RITZAU PRISEN (Kategori: Eventyr)
kl. 19:15 TEMA: Skifilm på det store lærred #2 | Eisodus | In Gora (Kategori: Ski)
kl. 21:00 TEMA: Klatrefilm og dansk eventyr på det store lærred | Una, Unac, Vrbas & Cetina | Step up | De Tre Nordvægge | Stirb langsam (Kategori: Klatring /bjergbestigning)
kl. 21:15 TEMA: Girlpower på det store lærred | Crossroads | Finding the Line | 4634 – Perception The Mountain Within (Kategori: Ski)

Lørdag 25/11

kl. 14:00 Løbefilm på det store lærred#2 | EKSTRAVISNING af The Unknown Runner  (Kategori: Løb)
kl. 15:45 Sea Gypsies: The Far Side Of The World  (Kategori: Eventyr)
kl. 18:00 > > AWARDSHOW < < 
kl. 19:15 TEMA: Skifilm på det store lærred #2 | Eisodus | In Gora (Kategori: Ski)
kl. 21:30 Psycho Vertical (Kategori:Klatring)
kl. 21:45 TEMA: MTB film på det store lærred | Trailbuilder | Flow | Deathgrip (Kategori: MTB)

Søndag 26/11

kl. 18:45 Into Twin Galaxies (Kategori:Kajak)
kl. 19:00 TEMA: Klatrefilm og dansk eventyr på det store lærred | Una, Unac, Vrbas & Cetina | Step up | De Tre Nordvægge |Stirb langsam (Kategori:Klatring/bjergbestigning)
kl. 21:00 Reel Rock 12: Above the Sea | Break on Through | Safety Third | Stumped  (Kategori:Klatring/ bjergbestigning)
kl. 21:15 Climbing Higher (Kategori:Klatring/bjergbestigning)

>> TEMADAGE I KØBENHAVN <<
Vil du have det bedste indenfor en særlig genre? Så kom med til vores temavisninger, hvor vi har samlet nogle af de bedste film for hver kategori! Du kan læse mere om de enkelte temadage på Facebook i nedenstående links.

Tirsdag 21/11: MTB film på det store lærred
Onsdag 22/11: Løbefilm på det store lærred
Torsdag 23/11: Surf & eventyr på det store lærred
Fredag 24/11: Skifilm på det store lærred#1
Fredag 24/11: Skifilm på det store lærred#2
Fredag 24/11: Girlpower på det store lærred
Fredag 24/11: Klatrefilm og dansk eventyr på det store lærred

ØST FOR PARADIS, AARHUS

Køb billetter på Øst for Paradis’ hjemmeside

Fredag 01/12

kl. 18:45 ÅBNINGSFILMDirtbag: The legend of Fred Beckey (Kategori:Klatring/bjergbestigning)
kl. 19:00 TEMA: Surf & eventyr på det store lærred | At vælge Senegal | Fishpeople (Kategori: Surf/Eventyr)
kl. 20:45 TEMA: MTB film på det store lærred | Trailbuilder | Flow | Deathgrip (Kategori: MTB)
kl. 21:00 Depth Perception (Kategori: Snowboard)

Lørdag 02/12

kl. 18:00 TEMA: Klatrefilm og dansk eventyr på det store lærred | Una, Unac, Vrbas & Cetina | Step up | De Tre Nordvægge |Stirb langsam (Kategori:Klatring/bjergbestigning)
kl. 18:15 TEMA: Skifilm på det store lærred #2 | Eisodus | In Gora (Kategori: Ski)
kl. 19:45 Reel Rock 12: Above the Sea | Break on Through | Safety Third | Stumped  (Kategori:Klatring/ bjergbestigning)
kl. 20:00 TEMA: Girlpower på det store lærred | Crossroads | Finding the Line | 4634 – Perception The Mountain Within (Kategori: Ski)

Søndag 03/12

kl. 14:30 TEMA: Løbefilm på det store lærred#1 | The Hard Way | Nordisk eXtrem maraton (Kategori: Løb)
kl. 16:15 TEMA: Løbefilm på det store lærred#2 | The Unknown Runner  (Kategori: Løb)
kl. 18:00 Climbing Higher (Kategori:Klatring/bjergbestigning)

>> TEMADAGE I AARHUS <<
Vil du have det bedste indenfor en særlig genre? Så kom med til vores temavisninger, hvor vi har samlet nogle af de bedste film for hver kategori! Du kan læse mere om de enkelte temadage på Facebook i nedenstående links.

Fredag 01/12: Surf & eventyr på det store lærred
Fredag 01/12: MTB film på det store lærred
Lørdag 02/12: Klatrefilm og dansk eventyr på det store lærred
Lørdag 02/12: Skifilm på det store lærred
Lørdag 02/12: Girlpower på det store lærred
Søndag 03/12: Løbefilm på det store lærred#1
Søndag 03/12: Løbefilm på det store lærred#2

 

Tryk er sponsoreret af lasertryk.dk.