Festivalen er slut for 2016. Den blev afholdt i Cinemateket i København fra d. 22. til den 27. november 2016, i Aarhus i Øst fra Paradis d. 1.-4. december 2016 samt i Malmö, Sverige d. 12. december 2016.

> Download 2016-programmet som pdf (3,6 mb)

CINEMATEKET, KØBENHAVN

Tirsdag 22/11
kl. 19:00 ÅBNINGSFILM: The Barkley Marathons | Forfilm: Why We Run (Kategori: Løb)
kl. 21:30 Expedition Alaska (Kategori: Eventyr)

Onsdag 23/11
kl. 19:15  Blocheads (Kategori: Klatring)
kl. 21:00 Brave New Wild (Kategori: Klatring)
kl. 21:45 New Life Surfing – Guetamala | Inflatable PeopleCon/Trast (Kategori: Eventyr/Surf)

Torsdag 24/11
kl. 17:15 Tracktown (Kategori: løb)
kl. 19:15 Free to Run (Kategori: løb)
kl. 19:30 Young Guns | Boys in the Bugs | Brette | Dodo’s Delight (Kategori: Klatring/Bjergbestigning/Eventyr)
kl. 21:30 Outside Voices | Forfilm: Why We Run (Kategori: løb)
kl. 21:45 Free To Run  (Kategori: løb)

Fredag 25/11
kl. 17:30 SOTA (Kategori: Urban)
kl. 19:00 Troy Murphy|Alaska 2016 | One&More | La Liste (Kategori: Ski)
kl. 19:15  The Nordic Playground | A Sandstone Paradise (Kategori: Klatring)
kl. 21:00  Between (Kategori: Ski)

Lørdag 26/11
kl. 14:00 Familievisning: En actioneftermiddag i biffen
kl. 15:30 OUTDOOR MOMENTS: Annapurna III – UnclimbedInside OCR | EverestingDK | Why We Run | Tamara | Finding Ryuichi Murai | Troy Murphy|Alaska 2016
kl. 18:00 D.A.F.F. AWARDSHOW inkl. Annapurna III
kl. 20:30 Tight Loose (Kategori: Ski)
kl. 21:15  K2 Touching The Sky (Kategori: Bjergbestigning)

Søndag 27/11
kl. 14:15 EKSTRAVISNING: Between (Kategori: Ski)
kl. 14:45 Blocheads (Kategori: Klatring)
kl. 16:30 K2 Touching the Sky (Kategori: Bjergbestigning)
kl. 16:45 The Nordic Playground | A Sandstone Paradise (Kategori: Klatring)
kl. 18:15 Young Guns | Boys in the Bugs | Brette | Dodo’s Delight (Kategori: Klatring/Bjergbestigning/Eventyr)
kl. 18:30 Outside Voices | Forfilm: Why We Run (Kategori: Løb)

|| NYT I 2016: TEMADAGE ||

Er du vild med ski, klatring, surf eller løb, så har vi nu gjort det nemmere for dig at vælge hvilke dage du ikke skal misse på festivalen. På vores særlige temadage har vi samlet nogle af de bedste film for hver kategori, som vi mener, at du skal tage ind og se.

Læs mere om de enkelte temadage på Facebook her:
Klatrefilm på det store lærred (23/11)
Surf- og eventyrfilm på det store lærred (23/11)
Løbefilm på det store lærred (24/11)
Skifilm på det store lærred (25/11)

ØST FOR PARADIS, AARHUS

Torsdag 1/12
kl. 18:00 ÅBNINGSFILM: The Barkley Marathons | Forfilm: Why We Run (Kategori: Løb)
kl. 19:00 K2 Touching the Sky (Kategori: Bjergbestigning)
kl. 20:15 The Nordic Playground | A Sandstone Paradise  (Kategori: Klatring)
kl. 20:45: Reel Rock SpecialYoung Guns | Boys in the Bugs | Brette | Dodo’s Delight (Kategori: Klatring/Bjergbestigning/Eventyr)

Fredag 2/12
kl. 18:45 Free To Run (Kategori: Løb)
kl. 19:00 Tight Loose (Kategori: Ski)
kl. 21:00 Outside Voices | Forfilm: Why We Run (Kategori: Løb)
kl. 21:15  Between (Kategori: Ski)

Lørdag 3/12
kl. 18:00 New Life Surfing – Guatemala | Inflatable PeopleCon/Trast (Kategori: Eventyr/Surf)
kl. 18:15  Blocheads (Kategori: Klatring)
kl. 19:30 Brave New Wild (Kategori: Klatring)
kl. 19:45 Expedition Alaska (Kategori: Eventyr)

Søndag 4/12
kl. 14:30 Reel Rock SpecialYoung Guns | Boys in the Bugs | Brette | Dodo’s Delight (Kategori: Klatring/Bjergbestigning/Eventyr)
kl. 15:30 Blocheads
kl. 16:45 The Nordic Playground | A Sandstone Paradise  (Kategori: Klatring)

BIOGRAF PANORA, MALMØ

Mandag 12/12
kl. 18: 30 Outside Voices | The Perfect Man | Why We Run (Kategori: Løb)
kl. 20:30 Brave New Wild | Annapurna III – Unclimbed (Kategori: Klatring/Bjergbestigning)

Tryk er sponsoreret af lasertryk.dk.